Вчера
17 июля
16 июля
15 июля
11 июля
10 июля
06 июля
05 июля
01 июля
28 июня

Тариф на перевезення у сумських маршрутках зрівнявся із Конотопом, але все ще нижчий за проїзд у тролейбусі

Після оприлюднення розпорядження начальника Сумської міської військової адміністрації Олексія Дрозденка про підвищення тарифів на проїзд у сумських маршрутках, багато хто захотів попіаритися на цьому питанні навіть не наводячи якихось актуальних аргументів – просто кричать:  це погано і це недопустимо.

Давайте розберемося що “погано” і настільки це “недопустимо”.

Звичайно, перевізники розуміють, що будь-яке підвищення ціни чи то на хліб, чи то на бензин, чи то на проїзд – це завжди погано для кінцевого споживача. Навряд чи в Сумах знайдеться хоч одна людина, яка скаже, що вона задоволена тим, що буде платити більше. Непопулярні рішення із підвищення тарифів, тому і називають “непопулярними” бо суспільство їх завжди сприймає негативно. Поряд із тим, підвищення тарифів по таким інфраструктурним галузям, як пасажирські перевезення чи водопостачання, чи електрика – це перш за все компроміс між кінцевими споживачами і тими, хто надає ці послуги. У першому випадку, враховуються завжди інтереси споживачів і ціну ставлять максимально заниженою, у другому – ціна все ж має бути такою, щоб покривати мінімальні витрати і давати змогу підтримувати бізнес “на плаву”.

Тому переходячи до заяв опонентів-популістів про “недопустимо”, зазначимо, що останній раз тарифи у Сумах для приватних перевізників піднімалися із 7 до 10 гривень ще у жовтні 2021 року. За цей час зрозло все: вартість палива на майже 100% (у жовтні 2021 року ціна на куб метану була 21,75 грн, а зараз 39,99 грн), ціни на запчастини – на 70%, мінімальна заробітна плата – із 6000 до 8000 тисяч (плюс, наразі, через мобілізацію, кількість водіїв критично зменшилась і доводиться додатково їх заохочувати, щоб транспорт у Сумах продовжив функціонувати), зросли й інші витрати.

Як бачимо причин для підвищення – більш ніж достатньо, але чомусь ніхто із опонентів про це не говорить. Більш того, звучать заклики, що треба сумських маршрутчиків розігнати і на їх місце знайти гарних із дешевими тарифами і новими автобусами. Однак навіть тут опоненти-популісти або не знають, або цілеспрямовано вводять в оману сумчан, щоб врешті-решт залишити їх взагалі без транспорту. Адже уже кілька років у Сумах є вільні маршрути – тільки сьогодні їх цілих вісім і бажаючих  на них працювати хоч на новому транспорті, хоч на старому – не має. Не спішать і “популісти” йти у цей бізнес – кричати зі сторінок у Фейсбук і вішати “лапшу” на вуха – це завжди простіше, а головне ніякої відповідальності…

І останнє, наскільки рішення про підвищення тарифів на перевезення у Сумах є недопустимим? Для цього потрібно просто глянути на тарифи в інших містах. Так у Конотопі, який є майже втричі меншим за кількістю населення ніж Суми, діє тариф у розмірі 15 гривень із січня 2024 року. А як щодо інших обласних центрів? Так у Вінниці, яку місцеві активісти завжди приводять у приклад, тариф у розмірі 15 гривень діє ще із 1 липня 2022 року. У прифронтовому Миколаєві 15 гривень встановили ще до війни у 2021 році. У сусідній Полтаві 15 гривень – із червня 2022 році, у Кременчуці Полтавської області – також із червня 2022-го.

Більш того, не відрізняються тарифи приватних перевізників у Сумах і від місцевого комунального транспорту, який належить КП “Електроавтотранс”.  Наприклад, за кожні 16 гривень за проїзд у тролейбусі, пасажир сплачує лише 8 гривень, а іншу половину бюджет міста (тобто всі інші сумчани, які навіть ніколи не їздили на тролейбусі). Схожа ситуація і з автобусами, де із 15 гривень – 8 гривень сплачує пасажир, а решта – місцевим бюджетом.

Тому, мабуть, можна було і не піднімати тарифи у приватному транспорті, якби, наприклад, його поставили у хоча б схожі умови із комунальним, тим більше, що через постійні вимкнення світла тролейбуси у Сумах майже не працюють. Але чомусь критикани-популісти навіть не задумуються над цим і готові й далі виділяти щорічно на непрацюючі тролейбуси близько 150 мільйонів гривень і ні копійки підтримки приватним перевізникам. То невже останні, не можуть встановити, хоча б аналогічні тарифи із комунальними, якщо вже підтримувати із популістів їх ніхто не збирається? Невже буде краще, якщо в Сумах взагалі припинить існування увесь транспорт?…

Вы поддерживаете протесты в Белорусии?
 • Нет 73%, 8 голосов
  8 голосов 73%
  8 голосов - 73% из всех голосов
 • Да 18%, 2 голоса
  2 голоса 18%
  2 голоса - 18% из всех голосов
 • Мне безралично 9%, 1 голос
  1 голос 9%
  1 голос - 9% из всех голосов
Всего голосов: 11
20.05.2020 - 30.09.2020
Опрос закрыт
Архив опросов
13 декабря
04 ноября
03 ноября
02 ноября